اخبار انتخابی
خانه / عمومی / معرفی مناطق عملیاتی جنوب: «اندیمشکـ» شمالی ترین شهر خوزستان
معرفی مناطق عملیاتی جنوب: «اندیمشکـ» شمالی ترین شهر خوزستان

معرفی مناطق عملیاتی جنوب: «اندیمشکـ» شمالی ترین شهر خوزستان

 

 

 

اندیمشک
پایگاه اطلاع رسانی دوکوهه،اندیمشک شمالی ترین شهر استان خوزستان است و به دلیل آن که گلوگاه خوزستان محسوب می شود، از نظر نظامی اهمیت خاصی دارد . طولانی ترین بمباران تاریخ ایران نیز در ۴ آذر ماه ۱۳۶۵ در این منطقه صورت گرفت و شهر اندیمشک ، ایستگاه راه آهن و حومه آن توسط ۵۴ فروند از هواپیماهای دشمن بمباران شد و بیش از ۳۰۰ نفر شهید و حدود ۷۰۰ نفر مجروح شدند. اندیمشک در دوران دفاع مقدس میزبان رزمندگان از نقاط مختلف ایران اسلامی بوده است و همچون مادری آن ها را در آغوش می گرفت . معراج شهدای عملیات فتح المبین در این شهر قرار داشت. در تاریخ ۱۳/۱۲/۱۳۸۱ ، پیکرهای مطهر ۵ شهید گمنام در ورودی جنوبی شهر دفن شدند و بر نورانیت این شهر افزودند.
دوکوهه

دو کوهه نام منطقه و پادگانی است که در ۴ کیلومتری شمال غربی شهر اندیمشک و در مجاورت جاده اندیمشک – خرم اباد قرار دارد.پادگان دو کوهه قبل از انقلاب یک پادگان پشتیبانی برای لشگر ۹۲ زرهی اهواز و مقرهای نظامی جنوب غربی کشور در نظر گرفته شده بود،که در بهمن ماه ۱۳۶۰ در اختیار تیپ تازه تأسیس محمد رسول ا… (ص) به فر ماندهی جاوید الاثر حاج احمد متوسلیان قرار گرفت.این پادگان عقبه یگان های عمل کننده در عملیات فتح المبین بود.
لشگر ۱۰ سید الشهدا (علیه السلام) نیز در همین پادگان تشکیل و راه اندازی گردید.امروز نام زیبای سردار بی نشان حاج احمد متوسلیان بر تارک دو کوهه می درخشد،حسینیه اش هنوز بوی عطر یاران آخر الزمانی امام حسین (علیه السلام) را دارد و صدای همت که تو را به اخلاص می خواند از آن به گوش می رسد. حسینیه گردان تخریب و قبرهای خالی محل مناجات و استغاثه ، یاد آور اخلاص تخریب چی هاست.
در دو کوهه مردانی آسمانی همچون متوسلیان ، شهبازی ، همت ، چراغی ، کریمی ، دستواره ، وزوایی ، موحد دانش ، مهتدی ، سعید سلیمانی و بسیاری دیگر از یاران امام روح ا… زیسته اند. در طرفین حسینیه شهید همت دو کوهه ۴ شهید گمنام آرمیده اند که زیارتگاه زائران و راهیان سرزمین نور شده اند.

درباره‌ی mfddez

یک نظر

  1. یادشهدای گرانقدر ۸ سال دفاع مقدس وبویژه شهدای دوکوهه و اندیمشک گرامی و راهشان پر رهروباد. هدیه کنیم به روح پرفتوح شهدا و امام شهدا (صلوات ، حمد و ۳ توحید )

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>